7.3.2022

De cijfers van deze verkiezingen

Nog 8 dagen en dan mogen we naar de stembus! En daarna? Daarna draait het om de aantallen en de cijfers. Want die bepalen uiteindelijk wie de 29 raadsleden en 4 wethouders gaan worden die het, binnen onze gemeente, de komende 4 jaar voor het zeggen hebben.

Nog 8 dagen en dan mogen we naar de stembus! En daarna? Daarna draait het om de aantallen en de cijfers. Want die bepalen uiteindelijk wie de 29 raadsleden en 4 wethouders gaan worden die het, binnen onze gemeente, de komende 4 jaar voor het zeggen hebben.


Achtentwintig
Maar er zijn nog veel meer cijfers te delen die alles met die gemeenteraadsverkiezingen te maken hebben. Zo kunnen we in de gemeente Schagen op 3 dagen stemmen: maandag 14, dinsdag 15 en woensdag 16 maart. Op de maandag en dinsdag zijn er 5 stembureaus open, op de woensdag 28 in totaal.


Negen
Alle 38.186 kiesgerechtigden (18.962 mannen en 19.224 vrouwen) mogen hun stem uitbrengen op één van de 205 kandidaten die zich verkiesbaar hebben gesteld. Deze kandidaten zijn aangesloten bij één van de 9 partijen die op de lijst staan.


Honderdtweeënvijftig
605 mensen mogen voor de eerste keer hun stem uitbrengen. Dit doen ze met één van de 30.000 rode potloden die zijn ingekocht. Ze krijgen deze aangereikt door een lid van het stembureau. In totaal zijn zij met een groep van 152 leden.


Achtendertig
Zij houden toezicht op een goed verloop van deze 24ste (reguliere) gemeenteraadsverkiezingen. Ze houden in de gaten of alles volgens de regels verloopt én zorgen ervoor dat alle stemmen die in de 38 stembussen belanden ook daadwerkelijk geteld worden…